Ad
Ad
Ad
Category

Cultura

Category

Aseara s-au anuntat nominalizarile la Premiile Hugo si John W. Campbell din acest an. Au fost 1343 de buletine de vot valabile, primite de la participantii platitori la Worldcon-urile de anul trecut, anul acesta si anul viitor: Chicon 7, LoneStarCon 3 si LonCon 3.

Cistigatorii vor fi anuntati in seara zilei de 1 septembrie, la cea de-a 71 una conventie mondiala (Worldcon), ce va avea loc la San Antonio, Texas, intre 29 august si 2 septembrie. Iata lista nominalizarilor, asa cum a fost ea publicata de Locus Online:

Nuvela: On a Red Station, Drifting, Aliette de Bodard (Immersion); San Diego 2014: The Last Stand of the California Browncoats, Mira Grant (Orbit Short Fiction); ‘‘The Stars Do Not Lie’’, Jay Lake (Asimov’s 10-11/12); After the Fall, Before the Fall, During the Fall, Nancy Kress (Tachyon); The Emperor’s Soul, Brandon Sanderson (Tachyon)

Nuveleta: ‘‘The Girl-Thing Who Went Out for Sushi’’, Pat Cadigan (Edge of Infinity); ‘‘In Sea-Salt Tears’’, Seanan McGuire (publicata de autoare in regie proprie); ‘‘Rat-Catcher’’, Seanan McGuire (A Fantasy Medley 2); ‘‘The Boy Who Cast No Shadow’’, Thomas Olde Heuvelt (Postscripts 26/27: Unfit For Eden); ‘‘Fade to White’’, Catherynne M. Valente (Clarkesworld 8/12)

Povestire: ‘‘Immersion’’, Aliette de Bodard (Clarkesworld 6/12)*; ‘‘Mantis Wives’’, Kij Johnson (Clarkesworld 8/12); ‘‘Mono no Aware’’, Ken Liu (The Future Is Japanese)

*Povestirea a fost publicata in imba romana in SRSFF nr.2: ‘‘Imersiune’’

Scrieri conexe: ‘‘I Have an Idea for a Book’’: The Bibliography of Martin H. Greenberg, John Helfers, compilator & ed. (The Battered Silicon Dispatch Box); The Cambridge Companion to Fantasy Literature, Edward James & Farah Mendlesohn (Cambridge University Press); Writing Excuses, Season Seven, Brandon Sanderson, Dan Wells, Mary Robinette Kowal, Howard Tayler & Jordan Sanderson; Chicks Unravel Time: Women Journey Through Every Season of Doctor Who, Deborah Stanish & L.M. Myles, editori (Mad Norwegian); Chicks Dig Comics: A Celebration of Comic Books by the Women Who Love Them, Lynne M. Thomas & Sigrid Ellis, editori (Mad Norwegian)

Roman grafic: Saucer Country, Volume 1: Run, Paul Cornell, grafica de Ryan Kelly, Jimmy Broxton & Goran Sudzuka (Vertigo); Locke & Key, Vol. 5: Clockworks, Joe Hill, grafica de Gabriel Rodriguez (IDW); Grandville Bete Noire, Bryan Talbot (Dark Horse Comics; Jonathan Cape); Schlock Mercenary: Random Access Memorabilia Howard Tayler, culori: Travis Walton (Hypernode Media); Saga, Volume One, Brian K. Vaughn, grafica de Fiona Staples (Image)

Scenariu (lung metraj): The Avengers; The Cabin in the Woods; The Hobbit: An Unexpected Journey; The Hunger Games; Looper

Scenariu (scurt metraj): Doctor Who: ‘‘The Angels Take Manhattan’’; Doctor Who: ‘‘Asylum of the Daleks’’; Doctor Who: ‘‘The Snowman’’; Fringe: ‘‘Letters of Transit’’; Game of Thrones: ‘‘Blackwater’’

Editor de carte: Lou Anders; Sheila Gilbert; Liz Gorinsky; Patrick Nielsen Hayden; Toni Weisskopf

Editor de proza scurta: John Joseph Adams; Neil Clarke; Stanley Schmidt; Jonathan Strahan; Sheila Williams

Artist profesionist: Vincent Chong; Julie Dillon; Dan Dos Santos; Chris McGrath; John Picacio

Semiprozin: Apex Magazine; Beneath Ceaseless Skies; Clarkesworld; Lightspeed; Strange Horizons

Fanzin: Banana Wings; The Drink Tank; Elitist Book Reviews; Journey Planet; SF Signal

Fancast: The Coode Street Podcast; Galactic Suburbia Podcast; SF Signal Podcast; SF Squeecast; StarShipSofa

Scriitor fan: James Bacon; Christopher J. Garcia; Mark Oshiro; Tansy Rayner Roberts; Steven H. Silver

Artist fan: Galen Dara; Brad W. Foster; Spring Schoenhuth; Maurine Starkey; Steve Stiles

Premiile John W. Campbell: Zen Cho; Max Gladstone; Mur Lafferty; Stina Leicht; Chuck Wendig